31 Ağustos 2021 27:27

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesi ile kesilen 3 bin 469 TL idari para cezasına itiraz eden Duran Şahin’in itirazına karar veren mahkeme cezayı çok bularak alt sınırdan 860 TL ceza yazılmasına hükmetti.

Edinilen bilgiye göre olay Süleymanpaşa ilçesinde meydana geldi. Çırçır Tepesi’nde Duran Şahin’e polistarafından pandemi yasaklarına uymadığı ve sokağa çıkma kısıtlanmasını ihlal ettiği gerekçesi ile 3 bin 469 TL idari para cezası kesildi. Şahin Avukatı Egemen Güngör aracılığı ile karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren 1. Sulh Ceza Hakimliği cezayı aşırı bularak üst sınırdan değil il de alt sınırdan verilmesi gerektiğine hükmetti. 3 bin 469 TL ceza 860 TL’ye indirildi. Cezayı daha önce yatıran Şahin kaymakamlıktan kalan miktarı geri aldı.

Kararın bir örnek olduğunu ifade eden Avukat Güngör, “Karar sokağa çıkma yasaklarının ihlali karşısında vatandaşa kesilen para cezalarına ilişkin bir örnek teşkil ediyor. Cezanın üst sınırdan verilmesi pandemi süresince bir toplumsal tepki konusuydu. Özellikle çalışanlar açısından rahatsız edici olan bu durumun önlenmesinin yolu açılmış oldu” dedi.